مدرسه اینترنتی عظیمی
آموزش کار و فناوری - اطلاعات علمی

واحد4:كار با چوب

1.    آيا چوب هاي نشان داده شده راميشناسيد؟افرا-چنار-گردو

2.    آيا از چوب مي توان به عنوان مصالح ساختماني درساخت منازل استفاده كرد؟بله

3.    يكي ازفراورده هاي مهم چوب كاغذ مي باشد.

4.    چيپس در درودگري را تعريف كنيد؟براي ساختن كاغذ ابتدا تنه ي درخت را به وسيله ي دستگاه به قطعات كوچك تبديل مي كند به اين قطعات كوچك چيپس مي گويند.

5.    الياف سلولزي چگونه تهيه مي شوند؟سپس چوب هاي ورقه شده(چيپس ها)را به وسيله ي مواد شيميايي و روش هاي مختلف تجزيه مي كنند و از آنها الياف سلولزي به دست مي آيد

6.    از درهم رفتن الياف سلولزي ورقه هاي كاغذ درست مي شود.

7.    انواع روکش را نام ببريد؟روكش مصنوعي.روكش طبيعي

8.    M.D.Fچيست موارد استفاده از آن را بنويسيد؟سطح اين نوع فيبر صاف است و به راحتي مي توان آن را با دستگاه بريد.اين نوع فيبر مصارف مختلف دارد و به جاي تخته خرده ي چوب و تخته چند لايه مي توان از ان استفاده كرد.ازاين محصول بيشتر براي ساخت وسايلي كه سطح آن شسته مي شود مانند ميز آزمايشگاه استفاده مي كنند.

9.    روكش هاي مصنوعي را تعريف كنيد؟اين نوع روكش ها ورقه هاي نازك كاغذي هستند كه آن را بعد از آغشته كردن با مواد شيميايي مخصوص بروي انواع فراورده هاي چوبي مانند تخته خرده چوب پرس مي كنند.

10.روكش هاي مصنوعي چگونه ساخته مي شوند؟براي تهيه ي اين نوع روكش ها ورقه هاي كاغذ را از داخل چسب مخصوص يا رنگ عبور   مي دهند

11.چرا روكش هاي مصنوعي را از داخل چسب يا رنگ عبور مي دهند؟تا از نظر رطوبت و حرارت مقاوم شود.

12.روكش هاي مصنوعي در چه جاهايي استفاده مي شوند؟روكش هاي مصنوعي با ضخامت هاي مختلف ساخته مي شود و در كارهاي گوناگون از قبيل تزيينات مبلمان و خصوصا قفسه ي آشپذخانه از آن استفاده مي كنند.

13.انواع تركيبات چوبي(كمپوزيت)را نام ببريد؟چوب سيمان سطح صاف-چوب سيمان-چوب سيمان نما آجري-چوب سيمان با يونولوت-چوب و گچ با اسفنج-چوب و گچ.

14.چرا از تركيبات چوب به عنوان مصالح ساختماني استفاده ميشود؟تركيبات چوب با ساير مواد شامل صفحات چوب سيمان و چوب-گچ است.كه از آن به عنوان مصالح ساختماني براي ساختن منازل مسكوني در حداقل زمان نيز استفاده مي كنند. . از تركيب ذرات چوب با مواد مختلف از قبيل يونوليت وساير مواد صفحاتي ساخته مي شود كه به عنوان صفحات عايق صدا-حرارت-برودت در بسياري از مكان هايي مانند سالن هاي كنفرانس-سينما-غيره به كار مي رود.

15.عوامل تخریب چوب به طور کلی کدامند؟

16- عوامل بیولوژیکی تخریب چوب کدامند؟

17.چگونه مي توان ظاهر قطعات چوب سيمان را تغيير داد؟به وسيله ي روكش هاي مصنوعي يا با رنگ كردن تغيير داد.

18.هفت مورد از عوامل تخريب چوب را بنويسيد؟حشرات-باكتري ها-شيميايي-مكانيكي-آتش سوزي-موجودات چوب خوار دريايي-قارچ ها

19.قارچ ها چگونه چوب ها را از بين مي برند؟قارچ ها موجودات زنده اي هستند كه برخي از آنها به درختان زنده(سرپا)و برخي ديگر به چوب حمله ور مي شوند و از مواد تشكيل دهنده ي بافت چوبي يا مواد غذايي موجود در چوب تغذ يه مي كنند.

20.چوبي كه مورده حمله ي قارچ ها قرار گرفته چه نشانه هايي دارد؟قارچ ها باعث پوسيدگي چوب مي شوند.همچنين رنگ طبيعي آنها تغيير مي كند و چوب را به رنگ سفيد يا قهوه اي در مي آورند.در هر حال در مرحله ي پوسيدگي زياد قطعات چوبي را به راحتي مي توان با دست شكست و از هم جدا كرد.

21.در بين حشرات كدا حشره بيشترين صدمه را به چوب مي زند؟موريانه ها و سوكس هاي چوبخوار

22.حشرات چوبخوار چگونه چوب را از بين مي برند؟نوزاد اين حشرات(لاور)باعث ايجاد تونل و دالان درداخل چوب مي شوند و مي توانند مصنوعات چوبي را نابود و خانه هاي چوبي را ويران كنند.

 


برچسب‌ها: نمونه سوالات
[ جمعه یازدهم دی ۱۳۸۸ ] [ ۲۳:۳۰ بعد از ظهر ] [ عظیمی ]
درباره وبلاگ

ضمن خیر مقدم
این وبلاگ بیشتر جهت ارائه مطالب علمی و آموزشی ایجاد شده است .خواهشمند است نظرات خود را بیان کنید.